5 svobod Virginie Satir

Virginia Satir byla významná americká terapeutka. Je považována za matku rodinné terapie. Její práce se stala společně s dalšími základem pro vznik NLP.

5 svobod, které definovala, jsou základními lidskými svobodami, jejichž uvědomění vede k vyšší sebeúctě, a také k většímu porozumění a kvalitnějším vztahům.

K tomu, abychom dospěli k velké změně, nemusí být vždy třeba složitých technik a cvičení. Mnohdy stačí uvědomit si a pojmenovat. A pak to začít vědomě žít.


1. Svoboda být a naslouchat tomu, co skutečně je, místo toho, co by mělo být, bylo, či bude.

Je velmi důležité umět se přestat procházet budoucností, nebo naopak zůstávat v hloubi minulosti. Žít teď a tady je naše svoboda, které můžeme kdykoliv využít.

Minulost nás může tížit vinou, budoucnost závazkem. Autentičnost a čistota existuje pouze v současnosti.

Dopřejte si sílu přítomného okamžiku. Vytvořte hluboké spojení se sebou samými a soustřeďte svou pozornost pouze na současnost. Teď a tady. Abyste mohli prožívat flow a být sami sebou. Bez nějakých rozptylování, přikrašlování a zástěrek, masek.


2. Svoboda říkat, co cítíme a co si myslíme, namísto toho, co bychom říkat měli

Dokud se obáváme, že naše myšlenky a naše slova nejsou vhodná, a potřebujeme k nim souhlas druhých, dochází k přetvářce a falešné skromnosti. Místo budování kvalitních vztahů pak vytváříme nestabilní vazby.

Jedná se o dvojí zradu: první je zrada nás samotných, když si upíráme to, co je nám vlastní. A druhá zrada je vůči ostatním, kteří nás potom nemají možnost poznat takové, jakými jsme.

Nezapomínejme však, že pokud se jedná o naše svobodné rozhodnutí, nemusíme také říkat nic. I tuhle svobodu máme, mlčet.

Není nic špatného na tom, když vyjádříme své pocity a svá přesvědčení, pokud to uděláme s úctou a emocionální zodpovědností. Naopak, je to ta nejvhodnější cesta k ušlechtilým vztahům. Poskytujeme totiž podmínky k vzájemnému poznání se a porozumění.


3. Svoboda cítit se tak, jak se skutečně cítíme, a ne tak, jak bychom se cítit měli

Přijetí této svobody může být pro některé z nás velmi obtížné. Nikdo nás totiž neučil identifikovat své pocity. Prvním krokem je naučit se pojmenovat, co cítíme.

Je třeba mít na paměti, že všechny pocity jsou platné. Každá z našich emocí je důležitá, a neměli bychom je potlačovat ani blokovat. Pocity nám přináší mnoho důležitých informací. Trénujte se v identifikaci emocionálního jazyka. Hledejte, jaké pocity se skrývají za vaší náladou. Je důležité naslouchat jim a zaměřit se na to, co přinášejí. Abychom každý z nich poznali a prozkoumali, a později je tak mohli zpracovat.

Je v pořádku to jak se cítíte. Emocionální svět každého z nás je jedinečný. Vaše pocity jsou zprávou jen a jen pro vás. Až porozumíte svým pocitům, snáze porozumíte i pocitům ostatních.


4. Svoboda žádat to, co chceme, namísto stálého čekání na svolení

Nemůžeme jen čekat na příležitosti, které nám samy zaklepou na dveře. Nejsme-li spokojeni se situací, ve které se nacházíme, můžeme se sami svobodně rozhodnout pro změnu a říct si o ni.

Naučme se žádat to, co chceme a potřebujeme. Nečekejme, až nám bude uděleno povolení.

Pokud má někdo nízkou sebeúctu, často jedná pouze, když získá svolení. Jako by se nemohl sám rozhodnout, protože ho někdo zbavil tohoto práva. A přesto, že nás to v dětství takto učili, nikdy není pozdě se probudit a ozvat se, za sebe a své potřeby.

Jakmile už víme, kdo jsme, dokážeme vidět a slyšet to, co je přítomno, víme co cítíme a jak to vyjádřit, je toto dalším velkým krokem – říct si o to, co chceme.


5. Svoboda brát na sebe riziko, namísto toho dlít v bezpečí nerozhoupané loďky

Nepříjemná situace, i když nám v ní není dobře, pokud v ní zůstáváme, se stává naší komfortní zónou. Je pro nás jakýmsi útočištěm. Dává nám pocit bezpečí a jistoty, protože tento stav, tento prostor známe. Nic nás nepřekvapí.

Pokud ale chceme růst, je třeba z tohoto bezpečí vystoupit. Je třeba jednat a převzít zodpovědnost za důsledky našich činností. Dokud se nevzdáme tohoto pocitu bezpečí, tváří v tvář nejistotě, je nemožné, abychom se rozvíjeli.

Žijte na vlastní pěst, přijímejte rizika, a nevybírejte si jen to, co je bezpečné. Je to vaše svoboda.


Na začátku článku jsem psala o potřebě tyto svobody vědomě žít. To nemusí být snadné. Pokud potřebujete podpořit, vyberte si některý z našich kurzů.

Ať se vám daří!

🤍

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *