Jak si zachovat svobodnou volbu a nenaplňovat slepě očekávání druhých

Každý den se setkáváme s očekáváními — rodičů, partnerů, kolegů, společnosti. Mnohdy si je ani neuvědomujeme, a přesto nás nenápadně vedou k tomu, jak se chováme, co volíme, nebo dokonce kým se stáváme.

Z pohledu NLP (neuro-lingvistického programování) je ale jedním z prvků autentického a svobodného života schopnost vnímat tato očekávání a vědomě se rozhodovat, zda a jak na ně chceme reagovat.


Očekávání jako součást naší mapy světa

V NLP pracujeme s konceptem mapy světa. Každý člověk vnímá realitu skrze svou vlastní mapu, tedy soubor přesvědčení, hodnot, zkušeností a vzorců myšlení. Každá mapa světa je jedinečná.

(O mapě světa jsem psala tady nebo taky tady)

Očekávání druhých lidí jsou součástí jejich mapy, ne té naší. Když si to uvědomíme, můžeme přestat brát cizí očekávání jako povinnost, a začít je vnímat jako nabídku, kterou přijmout můžeme, anebo také nemusíme.


Kde se ztrácí svobodná volba?

Svobodná volba se ztrácí v okamžiku, kdy:

  • Přijmeme očekávání druhých automaticky, bez vědomého rozhodnutí.
  • Zaměníme cizí očekávání za vlastní hodnoty nebo cíle.
  • Bojíme se očekávání nenaplnit ze strachu z odmítnutí, viny nebo konfliktu.

V NLP věříme, že každé chování má pozitivní záměr. Tedy i naplňování očekávání může mít záměr chránit vztahy, zajistit přijetí, nebo vyhnout se bolesti. Ale pokud se děje automaticky, bez vnitřního souhlasu, může vést k frustraci, vyčerpání a pocitu ztráty sebe sama.


Jak si díky NLP udržet svobodnou volbu?

1. Vnímejte, kdy jde o cizí očekávání

Zeptejte se sami sebe:

  • Pro koho tohle opravdu dělám?
  • Chci to já, nebo to chce někdo jiný?

Tento jednoduchý vnitřní dialog vám pomůže rozpoznat, jestli jednáte ze své mapy, nebo z mapy někoho jiného.

2. Převádějte očekávání na možnosti

Místo toho, abyste očekávání vnímali jako příkaz, zkuste je vnímat jako možnost volby:

  • „Mám možnost udělat to, co se ode mě čeká. Chci ji využít?“ Tím si vrátíte zpět vnitřní kontrolu nad rozhodnutím.

3. Ujasněte si vlastní hodnoty

Když víte, co je pro vás důležité, snáze rozlišíte, kdy cizí očekávání rezonuje s vašimi hodnotami a kdy ne.

Například: Pokud je pro vás důležitá hodnota svobody a někdo od vás očekává, že se podřídíte pravidlům, se kterými nesouzníte, pak odmítnutí tohoto očekávání není vzdor. Je to vyjádření úcty k vlastnímu přesvědčení.

4. Přijměte možnost, že zklamete

Součástí svobody je i odvaha připustit, že někoho možná zklamete. V NLP pracujeme s předpokladem: Každý je odpovědný za své vlastní reakce. To, že někdo pociťuje zklamání, ještě neznamená, že jste udělali něco špatného.

5. Posilujte vnitřní zdroje

NLP nabízí techniky, jak si „zakotvit“ stav jistoty, klidu nebo odvahy. Pomocí techniky kotvení si například můžete vytvořit spouštěč (gesto, slovo, představu), který vám v klíčových chvílích připomene, že máte právo volit podle sebe.


Svoboda je dovednost

Nenaplňování cizích očekávání není o vzdoru, ani o bezohlednosti. Je to schopnost vnímat vlastní i cizí mapy světa a rozhodovat se vědomě, ze svobody, ne ze strachu nebo z automatu.

A jako každá dovednost, i zachování svobodné volby je něco, co se učíme tréninkem. S každým vědomým rozhodnutím roste naše vnitřní síla a schopnost tvořit si život podle sebe.


Ať se vám to daří!

🤍

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *